Joi, 13 Ianuarie 2005 - 12:10 PM Aleg.RO: Bunurile sechestrate de la învinuiții în cazul RAFO ar putea intra în patrimoniu

Publicat de: Radu GEORGE

AMOS News societății
Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a precizat faptul că SC RAFO SA Onești deține calitatea procesuală de parte vătămată în dosarul pe care îl instrumentează și că sumele ce ar rezulta din valorificarea bunurilor sechestrate de la învinuiți vor intra în patrimoniul societății. Pe de altă parte, reamintim faptul că, potrivit PNA, mai multe societăți care au făcut afaceri cu rafinăriile RAFO, Carom și Dărmănești, dar și cu Sidex Galați, Petromidia și Arpechim Pitești au procesat ilegal o cantitate de peste 400 de tone de produse petroliere de calitate inferioară, inclusiv reziduuri petroliere, vânzându-le ulterior drept benzină premium și motorină. În baza probelor administrate până în prezent, Parchetul a pus sechestru pe bunuri în valoare de 1.100 de miliarde de lei, însă prejudiciul se pare că depășește 500 de milioane de dolari.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Radu GEORGE

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Bunurile sechestrate de la învinuiții în cazul RAFO ar putea intra în patrimoniu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.57600402832031 seconds.