Vineri, 12 Mai 2006 - 05:32 AM Aleg.RO: ONG-urile cer retragerea unui proiect de lege

Publicat de: Carmen Iordan

curierulnational
Reprezentantii mai multor organizatii nonguvernamentale i-au cerut, ieri, ministrului Comunicatiilor Zssolt Nagy sa retraga un proiect de lege care reglementeaza reutilizarea informatiilor publice, constatand ca acesta se suprapune Legii 544 din 2001 privind liberul acces la acestea, potrivit Mediafax . Reprezentantii societatii civile au criticat dur initiativa legislativa, aflata, in prezent, in Senatul Romaniei si urmand sa intre in dezbatere in procedura de urgenta. Daca va trece de Senat, proiectul va ajunge pe masa Camerei Deputatilor, Camera decizionala. "Acest proiect de lege nu-si are rostul. Ceea ce el incearca sa acopere, si anume domeniul utilizarii informatiilor publice in scop comercial, este deja acoperit de Legea 544 din 2001 privind liberul acces la informatiile publice. In plus, proiectul incearca sa consacre anumite notiuni, instrumente, care nu vor face altceva decat sa ingreuneze comunicarea cetatean-institutie si, implicit, accesul la informatiile de interes public", a declarat Codru Vrabie, reprezentant al Institutului Roman de Training.
Proiectul, prezentat pe site-ul Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, prevede ca institutiile publice pot permite reutilizarea "libera" a informatiilor de catre solicitanti insa, daca apreciaza drept "necesar", pot stabili conditiile de refolosire printr-o licenta. "Acest mecanism al licentelor poate fi generator de abuzuri, chiar de coruptie", a apreciat Mircea Toma, reprezentant al Agentiei de Monitorizare a Presei - Academia Catavencu.
Codru Vrabie a criticat initiativa legislativa articol cu articol, aratand fie inutilitatea acestora, fie suprapunerile dintre ele si alte texte de lege fie, in cateva cazuri, ineficienta sau chiar neconstitutionalitatea lor. "Cred ca sunt in asentimentul tuturor participantilor la aceasta dezbatere sa cer public retragerea proiectului de lege din Parlament si initierea unei dezbateri publice serioase, unei consultari publice reale", a spus, in concluzie, Costel Popa, director executiv al Asociatiei Pro Democratia.

Curierul Național

· Alte știri de la Carmen Iordan

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

ONG-urile cer retragerea unui proiect de lege | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii