Vineri, 21 Aprilie 2006 - 06:36 AM Aleg.RO: Acuzat de abuz in serviciu Pe deputatul Emilian Cutean “problemele revolutionarilor” l-au trimis in judecata

cronicaromana Ionut Crivat Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au dispus trimiterea in judecata a deputatului Emilian Vasile Cutean, fost secretar de stat la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din decembrie 1989 (SSPR), pentru savarsirea infractiunii de efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia sa . Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au dispus trimiterea in judecata a deputatului Cutean Emilian Vasile, fost secretar de stat la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din decembrie 1989 (SSPR), pentru savarsirea infractiunii de efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia sa, precum si pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor publice. In acelasi dosar a fost trimisa in judecata Mihaela Daniela Sbarcea, director al Directiei buget-finante, programe si resurse umane din cadrul Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din decembrie 1989 (SSPR), pentru complicitate la cele doua infractiuni mentionate mai sus, informeaza un comunicat remis Agentiei Rompres de Biroul de Informare si Relatii Publice al DNA. Din probatoriul administrat a reiesit ca, in cursul lunii decembrie 2004, cand Emilian Cutean nu mai avea calitatea de secretar de stat la SSPR, fiind eliberat din aceasta functie in data de 20 decembrie 2004, a dispus plata unei sume de 2,995 684 miliarde lei (ROL) in contul unei asociatii de revolutionari, intitulata Asociatia “Club 22”, al carei presedinte era. Plata s-a facut in conditiile in care nu exista un angajament legal care sa justifice efectuarea platilor si utilizarea fondurilor ori vreun program structurat adoptat de guvern la propunerea SSPR si care sa apartina revolutionarilor. Din aceasta suma, Emilian Cutean, fiind singurul care avea drept de semnatura in numele asociatiei, a achitat 945.778.886 lei (ROL) cu titlu de chirie restanta, pentru imobilul detinut de asociatie, imobil in care locuia si el, iar diferenta a folosit-o pentru constituirea unui depozit bancar. Toate acestea s-au petrecut in contextul in care, invinuitul a solicitat de la bugetul de stat sumele de bani necesare pentru un program de actiune al SSPR care se referea la problemele sociale ale revolutionarilor (autoturisme pentru raniti, materiale sanitare, subventii pentru investitii, tabere pentru copiii revolutionarilor etc.) si la aniversarea a 15 ani de la Revolutia Romana din decembrie 1989. Aceste subventii erau destinate cinstirii memoriei Revolutiei si nu aveau in vedere acoperirea cheltuielilor de personal, de intretinere ssi reparare a mijloacelor fixe, cheltuieli administrative ori alte cheltuieli proprii ale beneficiarului subventiei. In ceea o priveste pe invinuita Mihaela Daniela Sbarcea, in calitatea sa de inalt functionar public, raspunzatoare de gestionarea fondurilor publice, a actionat in asa fel incat l-a ajutat pe Cutean Emilian Vasile sa efectueze operatiuni financiare incompatibile cu functia sa.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Acuzat de abuz in serviciu Pe deputatul Emilian Cutean “problemele revolutionarilor” l-au trimis in judecata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii