Joi, 13 Ianuarie 2005 - 10:00 AM Aleg.RO: Restructurări colective la S.C. Moldomin din Moldova Nouă

Publicat de: Vali POPOVICI

AMOS News Reluarea activității la Exploatarea Minieră din Moldova Nouă din județul Caraș Severin a însemnat și adoptarea unei decizii deosebit de importantă pentru soarta a câtorva sute de persoane, toți angajați ai societății. Astfel, 200 de angajați ai Intreprinderii Miniere Moldova Nouă vor fi disponibilizați. La această dată, societatea mai are 1256 de angajați dintr-un total de peste 15.000 în anul 1989.

O opoziție îndârjită vine de această dată, nu din partea sindicatului Aramis, ci, din partea șefilor de formații de lucru, mai ales din subteran. Conform acestora, reducerea efectivelor ar însemna imposibilitatea continuării activității la grupele de muncă. Și așa în prezent se lucrează contrar normelor de protecție a muncii tocmai din cauza numărului mic de angajați, un om trebuind să facă mai multe munci de-o dată.

Decizia de restructurare a efectivelor a fost decisă în cursul anului trecut de către Guvern din cauza pierderilor înregistrate în activitatea de producție extractivă a minereurilor cuprifere.

Conform balanței de venituri și cheltuieli, anul trecut au fost cheltuiți 2800 de miliarde de lei iar pentru acest an, conform panului de investiții, ar fi nevoie de peste 30 de milioane de dolari.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Vali POPOVICI

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Restructurări colective la S.C. Moldomin din Moldova Nouă | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61916208267212 seconds.