Miercuri, 19 Aprilie 2006 - 06:51 AM Aleg.RO: Testul de alcoolemie politica al lui Traian Basescu Dan Andronic

adevarul
Traian Basescu e popular! Traian Basescu nu este arogant! Traian Basescu stie sa fie pe placul  Poporului! Toate aceste propozitii au condus scena politica de la ultimul tur al alegerilor prezidentiale . Scenele în care Presedintele sarea gardurile în întâmpinarea Electoratului faceau deliciul presei, confruntata cu un nou tip de demnitar. Povestile picante care-l aveau în centrul intrigii pe Traian Basescu amuzau, punând o tusa de culoare unei vieti politice dominate de personaje serioase, sau care mimau seriozitatea.
De o saptamâna, societatea civila pare ca a luat-o razna… Criticile la adresa Presedintelui sunt din ce în ce mai aspre, totul culminând cu episodul "betiei" de la Golden Blitz. Poate parea amuzant acest episod cu personaje pitoresti, cu declaratii copilaresti care încercau sa mascheze gravitatea situatiei, dar e mai putin comic faptul ca Presedintele se urca baut la volan. Evident, acolo am asistat la o încalcare a legii, fiind cel putin prosteasca presupunerea ca Traian Basescu este personajul care bea un pahar de vin cu o ora înainte de miezul noptii, dupa care se cinsteste cu cafea si apa pâna la 5 dimineata. Faptul ca s-a urcat la volan arata încredere nemasurata în fortele proprii, fiind tipic pentru stilul lui Basescu, care nu respecta modul în care Constitutia îi fixeaza limitele mandatului, darmite o biata lege care reglementeza comportamentul soferilor… Nu pot sa nu remarc un haz absurd al situatiei care face ca principalul simbol al Presedintiei României sa devina o cârciuma de cartier, a carei calitate principala este proximitatea fata de Palatul Cotroceni.
Adevarata problema a Presedintelui nu a aparut de la cheful de la Razoare, ci atunci când a încasat primele huiduieli în calitate de titular la Cotroceni. Prezent la sediul CNSAS, Traian Basescu a încercat sa rezolve cu câteva râsete nemultumirile multimii adunate pentru a protesta fata de blocarea de catre PD a candidaturii lui Constantin Ticu Dumitrescu. A încercat sa se detaseze de scandal prin tacere, dar societatea civila l-a somat sa ia atitudine. N-a reusit sa convinga pe nimeni ca nu se afla în spatele blocarii lui Ticu Dumitrescu, amprentele sale fiind revelate prin declaratiile lui Turianu si ale lui Boc. Silit sa se duca la CNSAS, a propus o solutie proasta, de compromis. Un compromis care-l va costa enorm, prima consecinta fiind pierderea sprijinului societatii civile.
Initial, vazând evolutia situatiei la CNSAS, am crezut ca asistam la o manevra de imagine, interesul lui Basescu fiind acela de a creste amploarea scandalului, pâna la final urmând sa-i ceara lui Turianu sa se retraga. Era o criza care venea manusa pe stilul Presedintelui. Dintr-o singura miscare, rupea gura celor care-l acuzau de colaborare cu Securitatea. Sau dovedea tuturor ca nu a devenit prizonierul serviciilor lui Timofte si Fulga. Daca Traian Basescu ar fi jucat corect, debloca situatia prin sustinerea lui Ticu Dumitrescu, deschidea arhivele, dadea drumul cercetatorilor sa investigheze dosarele parlamentarilor pentru a vedea daca informatia, primita în martie 2005, potrivit careia peste 100 de alesi au mintit, este adevarata! O lovitura de maestru...
Bâlbâiala Presedintelui, combinata cu manevrele debile ale PD, demonstreaza exact contrariul! Exista ceva care trebuie ascuns, o mizerie bine acoperita, dar al carei miros se insinueaza discret, imposibil de ignorat. Acesta este adevaratul test de alcoolemie politica pe care Traian Basescu nu l-a trecut, indiferent de numarul de meciuri la care a asistat si de vizitele pe care le-a facut în zonele inundabile.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Testul de alcoolemie politica al lui Traian Basescu Dan Andronic | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii