Sâmbătă, 15 Aprilie 2006 - 07:10 AM Aleg.RO: Marian Vanghelie, primarul de poveste

evenimentulzilei Uns numarul doi in PSD Bucuresti, a crescut in trei luni cat altii in trei ani .

Ascensiunea sa se datoreaza unor prietenii interesate cu greii partiduluiMarian Vanghelie este fata noului PSD sintetizat de reformistul Mircea Geoana sub sintagma "Generatia 2008". "Vanghele", cum ii spune chiar mentorul sau spiritual, doctorul Sorin Oprescu, a fost  promovat interimar pe functia de presedinte executiv al filialei PSD Bucuresti. "Marian Vanghelie are o imagine nedreapta. Nu toti am avut sansa sa mergem la scoli inalte de mici. A demonstrat ca este foarte bun organizator, iar functia de presedinte executiv este eminamente o functie organizatorica. Cred ca are toate calitatile sa se achite bine de aceasta sansa", l-a laudat Geoana, girantul moral al lui Marian. Apoi Geoana i-a ridicat o statuie: "Marian Vanghelie are extrem de multe calitati, este un om extrem de dinamic si un foarte bun vorbitor, este un om politic extrem de puternic. Eu l-am descoperit de cateva luni de zile in actiune. Si eu am avut prejudecati fata de el, dar este un om remarcabil, cu putere de munca deosebita"."Marean", lider informalFormal, Vanghelie este numarul 2 in filiala PSD din Capitala. Informal, este seful pesedistilor bucuresteni, condusi de fatada de doctorul Oprescu. "Sorin se trezeste prea tarziu ca sa fie presedinte. Cand vine el la doua la partid, sedinta s-a terminat", spun colegii lui Oprescu despre seful lor, caruia ii recunosc statutul de "om de imagine". Dincolo de fratia cu Oprescu, Vanghelie mai beneficiaza de un inalt protector: Miron Mitrea, care l-a luat sub aripa sa. In ciuda scandalurilor in care a fost implicat si care s-au finalizat uneori cu dosare la PNA si DNA, Vanghelie s-a mentinut la varf. A incercat Adrian Nastase sa-l doboare, dar s-au opus la acea vreme protectorii sai, Dan Ioan Popescu si Sorin Oprescu. Apoi cand DIP si Vanghelie s-au certat, Geoana a intrat pe fir folosindu-se de primarul de la 5 ca portdrapel al reformarii partidului in sensul inlaturarii lui DIP si a lui Nastase.Sectorul 5 a ocupat BucurestiulGeoana nu a ajuns sa controleze filiala Bucuresti nici macar dupa ce l-a debarcat pe DIP. Rapid, Vanghelie i-a eliminat din dispozitiv si pe oamenii lui DIP, plantandu-si in loc reteaua de afaceri si rubedenii de la sectorul 5 in toate posturile importante ale filialei Bucuresti. Pe Bogdan Georgescu, fost sef al Economatelor din sectorul 5, l-a pus presedinte al organizatiei de tineret. Pe Doina Burcau, directoare la Liceul Odobeja din sectorul 5, a pus-o sefa peste pesedistele din Capitala. Functia de trezorier al filialei a ocupat-o tot un apropiat al lui Vanghelie de la sectorul 5, Marin Popescu. Iar fiul acestuia este sef al organizatiei de studenti si il are ca nas chiar pe Vanghelie. Peste femeile de la sectorul 1 a pus-o sefa pe Cristina Mara Homeghiu, o fina a lui Sorin Oprescu. In locul sau, la conducerea sectorului 5 Vanghelie vrea sa-l numeasca pe finul lui, Catalin Stochita. O treime a membrilor Biroului Executiv al PSD Bucuresti este formata din reprezentanti de la sectorul 5. Majoritatea vicpresedintilor sunt tot de la 5: Victor Stan, Ion Enciu, avocatul Ion Neagu. Totodata, Vanghelie ii controleaza pe patru din cei sase presedinti de sectoare. Pe ceilalti doi, Dan Tudorache si Vasile Mihalache, ii controleaza Mitrea. "Vanghelie este un om remarcabil, are extrem de multe calitati", cum ar spune Geoana. Vanghelie este "Generatia 2008" cu care Geoana vrea sa revina la guvernare."Nu poate fi imaginea unui PSD reformat"Promovarea lui Marian Vanghelie este o strategie buna sau una rea pentru PSD. Analistii contactati de "Evenimentul zilei" au incercat sa lamureasca acest aspect. "Este un bun organizator si are popularitate ridicata. Totusi, e departe de a fi un om politic. E greu de spus daca PSD cu Vanghelie va reusi sa cucereasca Bucurestiul, insa ar putea obtine un scor bun", este de parere sociologul Sebastian Lazaroiu, directorul CURS. Cristian Parvulescu, presedintele Asociatiei Pro Democratia, crede insa ca promovarea lui Vanghelie poate avea un efect de bumerang asupra formatiunii politice conduse de Mircea Geoana. "A fost purtatorul de drapel in cruciada impotriva lui Dan Ioan Popescu, insa nu este purtatorul de imagine al unui PSD reformat. Or, acest lucru poate inclina destul de dur balanta", sustine Parvulescu. In opinia sa, desi a reusit sa castige singur alegerile, Marian Vanghelie "are o imagine foarte proasta la nivelul opiniei publice". (Clarice Dinu)

Marian Vanghelie - 07-Vanghelie_Rompres.jpg

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Marian Vanghelie, primarul de poveste | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii