Joi, 09 Martie 2006 - 05:54 AM Aleg.RO: Primaria, pregatita sa ucida 50 de maidanezi pe ora

Publicat de: Badea Paul

libertatea Libertatea a reusit sa patrunda in salile de operatii din bazele de ecarisaj apartinand Primariei Capitalei . Locul unde maidanezii sunt sterilizati sau, dupa caz, eutanasiati, acolo unde injectia letala este trecuta in cartea de munca si acolo unde disputele privind soarta cainilor comunitari sunt transate, sec, in maximum 15 minute. In cazul in care cainii nu vor fi revendicati, medicii veterinari sunt pregatiti sa ridice ritmul de eutanasieri la 50 de maidanezi pe ora. Anul acesta 800 de caini au fost deja ucisi, restul pana la 1.600 isi asteapta randul. Bucurestiul risca sa nu poata fi “curatat” niciodata de cainii fara stapan. Reprezentantii Asociatiei pentru Supravegherea Animalelor (ASA) reclama faptul ca maidanezii adunati de pe strazi sunt “adoptati” de asociatiile care lupta pentru “drepturile” acestora care apoi ii lasa in libertate pe strazi sau in comunele din jurul Capitalei. Reprezentantii ASA vor sa ceara Guvernului amenzi usturatoare pentru astfel de practici, iar numarul de adoptii sa fie limitat la o persoana, un caine. Simona Panaitescu, directorul general al ASA, spune ca razboiul cu asociatiile pentru protectia animalelor s-a mutat direct in strada, pe banii si pe socoteala bucurestenilor, in primul rand. Concret, animalele sunt ridicate din bazele de ecarisaj sub masca adoptiilor, pentru ca apoi sa fie lasate din nou in libertate pe strazi. “In momentul de fata se petrece un lucru pe care eu il consider cel putin suspect. Animalele sunt luate din adaposturi, de diverse persoane, si apoi sunt abandonate. Nu de putine ori am primit de la echipele din teren informatii potrivit carora au gasit in diverse locatii din Bucuresti caini sterilizati, deparazitati si care aveau aplicate in ureche crotaliile folosite de medicii nostri veterinari. Erau caini care au trecut prin bazele noastre. Cine si de ce ii duce inapoi in strada? Stim sigur ca in comunele din jurul Bucurestiului au fost golite dubite intregi cu animale care au fost adoptate de la bazele noastre”, spune Simona Panaitescu (foto mic). Pentru a preveni ca astfel de practici sa devina un fenomen, ASA a luat decizia ca fiecarui animal sa-i fie implantat in ceafa un microcip care sa contina toate informatiile referitoare la cel care-l adopta: adresa, nume, prenume, cod numeric personal si telefon. Potrivit cifrelor oficiale, de la 1 ianuarie 2006 au fost adoptati 183 de caini comunitari, in timp ce nu mai putin de 800 au fost ucisi. Iar cifra este in continua crestere. “Cei eutanasiati sunt caini pe care nu-i doreste nimeni. Din punctul nostru de vedere, asociatiile pentru protectia animalelor pot sa vina si sa ia toti cainii si sa-i tina in adaposturi pana la moarte. Pe strada nu-i vrea nimeni, de adoptat nu-i adopta nimeni, ce sa facem cu ei?”, spune Andrei, unul dintre medicii responsabili cu eutanasierea animalelor. Andrei si Mihai sunt medici veterinari la una din bazele de ecarisaj apartinand Primariei Capitalei. Meseria lor este poate una dintre cele mai ingrate in acest moment, ei fiind cei care sterilizeaza animalele, atunci cand acestea sunt pregatite pentru adoptie, sau le eutanasiaza cand expira perioada de doua saptamani, termen la care cainii pot fi luati din baze de cetateni. Blamati si huiduiti, injurati sau condamnati, cei doi se afla oarecum intre ciocan si nicovala: sunt platiti de primarie sa eutanasieze cainii, dar amandoi sunt, in acelasi timp, mari iubitori de animale. “Pare ciudat, dar poate ca tocmai de aceea putem sa face acest lucru, este singura solutie pe care o avem la indemana. Ca oameni vedem aceasta situatie ca o drama, dar ca profesionisti nu putem decat sa ne facem treaba cat mai bine si sa-i facem sa sufere cat mai putin”, explica Mihai. Eutanasierea este simpla, cainilor li se aplica mai intai o anestezie generala in sala de operatie, iar apoi li se introduce intravenos Euthanil, o substanta care produce decesul in 10-15 minute. “Am putea avea o rata de eutanasiere de 50 de caini pe ora, insa lucrurile nu stau acum asa, pentru ca animalele trebuie tinute in adaposturi doua saptamani. Suna macabru, dar acestea sunt cifrele si cineva trebuie sa faca acest lucru. Din 1.600 de caini prinsi anul acesta au fost eutanasiati putin pana in 1.000. Restul isi asteapta randul”, spune cu voce domoala Andrei.

Libertatea

· Alte știri de la Badea Paul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Libertatea:

Primaria, pregatita sa ucida 50 de maidanezi pe ora | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii