Miercuri, 08 Martie 2006 - 06:56 AM Aleg.RO: Memoriu al magistraților adresat președintelui Băsescu

Publicat de: Dana LASCU

AMOS News Peste o mie de magistrați români au semnat un memoriu pe care l-au adresat președintelui Consiliului Superior al Magistraturii, cerându-i să sesizeze Curtea Constituțională cu privire la afirmațiile făcute de șeful statului, Traian Băsescu, care i-a acuzat pe judecători de lipsa de rezultate în lupta anticorupție. Semnatarii documentului sunt indignați de poziția exprimată de Traian Băsescu la ședința de bilanț a Ministerului de Interne de la sfârșitul lunii trecute, în care a acuzat instanțele de corupție.

Câteva zeci de procurori, nemulțumiți și ei de acuzele aduse de președintele României, și-au declarat susținerea față de protestul semnat de magistrați.

Asociația Magistraților din România insistă ca președintele Traian Băsescu să fie chemat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) în fața Curții Constituționale, urmând să depună miercuri o a treia cerere în acest sens la plenul CSM, susținută cu semnături de peste 1.200 de magistrați.

Asociația Magistraților numără în prezent aproximativ 3.400 de membri, circa 80 de procente din aceștia fiindjudecători, iar restul procurori.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Dana LASCU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Memoriu al magistraților adresat președintelui Băsescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii