Marți, 07 Februarie 2006 - 07:27 AM Aleg.RO: Basescu zgiltiie stilpii societatii

Publicat de: Horatiu Pepine

Cotidianul Neincrederea publicului fata de ultimele avertismente ale lui Traian Basescu este la fel de daunatoare ca si inertia unor procurori sau coruperea subtila a presei . Situatia e regretabila! Lumea se inghesuie sa faca act de scepticism fata de declaratiile presedintelui Basescu, lasindu-se in acelasi timp condusa de o minoritate de prada care cauta, asa cum a facut mereu din ’90 incoace, sa transforme guvernele in instrumente docile de lucru. Presedintele nu-i poate numi pe membrii castei, desi intr-un fel a facut-o, si nu numai pentru a nu da impresia ca dirijeaza Justitia, ci pur si simplu pentru ca acestia sint „stilpii societatii“. Ei detin o parte insemnata din averea tarii sau detin averi speculative, investind in schimb cu intelepciune in prestigii culturale. Asadar, orice aluzie la ei va fi primita cu o jena profunda. Marea dificultate de judecata se trage din aceea ca rolul lor nu este doar negativ. Ei au stiut sa organizeze afaceri, sa creeze locuri de munca, sa premieze oameni merituosi, dind astfel impresia ca sint agentii unei revolutii adevarate si concrete, adica a schimbarii criteriilor insele de selectie umana. In plus, ei sint, fara exceptie, de „dreapta“, ceea ce la noi pare argumentul decisiv al valorii lor (desi din „dreapta“ nu mai ramine adesea decit automultumirea toapelor). Iar culmea e ca au stiut, exact cind se simtea mai mare nevoia, sa investeasca in premii de excelenta, anulind orice posibilitate de reactie sociala. Lumea impietreste pur si simplu in fata acestor serpi cu privire hipnotizanta. Ei ramin insa agentii vechiului, intrucit au transferat, pur si simplu, in zona afacerilor tehnica retelei de „cunostinte“ care a guvernat epoca comunista. Iar unii dintre ei, mai profunzi, ne-au restituit o tehnica mai veche care guverna suveran epoca interbelica. „Scirba profunda de profesia de ziarist“, scria Mircea Vulcanescu la 1935, pe vremea cind era director la Vami. „Aproape tot ce apare in ziare cu subiect economic se plateste. Cu oarecare exercitiu, am ajuns sa pot spune precis cine plateste si cit numai dupa interesele cui serveste si dupa valoarea litigiului.“ Astazi, ziarele au fost dublate de posturi de televiziune, iar culmea confuziei, ziaristii nici nu merita cu adevarat scirba noastra, de vreme ce fac si multe lucruri foarte bune. Coruptia s-a rafinat, invatind sa amestece binele cu raul intr-un tot greu disociabil. La vremea lui, Mircea Vulcanescu se lupta cu propriii demoni care ii sopteau ca legalitatea inflexibila in maniera occidentala, ca morala kantiana sau suprematia principiului ar contravine vietii insesi, spontaneitatii sale creatoare. Astazi, Traian Basescu, care lucreaza si el pentru Romania moderna, se lupta doar cu demonii natiunii care ii striga in gura mare ca pune semnul egal intre „furtul grosolan din avutia publica“ si „inteligenta creatoare in afaceri“. Mai mult, el zgiltiie chiar „stilpii“ acestei societati de vreme ce ei sint si depozitarii moralei publice dominante.  • Horatiu PEPINE este corespondent al „Deutsche Welle“ in Romania.

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Horatiu Pepine

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Basescu zgiltiie stilpii societatii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii