Luni, 12 Decembrie 2005 - 05:52 AM Aleg.RO: GHEARA VREA SA DEA SI EL BANI LA FC ARGES

ziarul Nicu Gheara ne-a declarat ca il sustine pe finul sau, Adrian Mutu, in demersul acestuia de a cumpara pachetul majoritar de actiuni al FC Arges . Gheara ne-a spus ca investitia lui Adi Mutu este "o afacere mai mult sentimentala". "Ceea ce vrea sa faca Adi nu este o afacere propriu-zisa. Este o investitie sentimentala si demonstreaza ca Adi are caracter si nu uita locul de unde a plecat", ne-a declarat ieri nasul lui Mutu. De regula, ne-a mai spus Gheara, fotbalistii profesionisti nu investesc in fotbal, chiar daca e vorba de cluburi mari: "Fotbalistii nu baga bani acolo unde au castigat candva, de regula, si, mai ales, nu investesc in timp ce inca mai sunt in activitate! Dar asta a fost dorinta lui Adi si eu il voi sustine in acest demers, sub toate formele, inclusiv financiar, daca va fi nevoie, dar nu cred ca va fi nevoie." NU MAI VAND! In timp ce primarul Pitestiului, Tudor Pendiuc, isi exprima sustinerea fata de initiativa lui Adi Mutu de a cumpara pachetul majoritar de actiuni de la FC Arges, ceilalti actionari ai clubului nu s-au aratat la fel de incantati de aceasta varianta. "Momentan noi am hotarat ca pachetul majoritar nu mai este de vanzare. Actionarii principali au hotarat sa isi dubleze capitalul, asa ca echipa sta bine din punct de vedere financiar", a anuntat Cornel Penescu, care detine 17 la suta din actiunile FC Arges. AMBITII LOCALE Unul din motivele pentru care sosirea Briliantului nu a fost vazuta cu ochi buni il reprezinta intentia acestuia de a-l readuce la conducerea clubului pe fostul presedinte Constantin Stroe. Actualul vicepresedinte al grupului Dacia Renault, sub conducerea caruia a crescut la Pitesti generatia lui Mutu, Neaga sau Coman, nu este agreat de Constantin Nicolescu, presedintele CJ Arges, unul dintre actionarii importanti ai clubului.

(463 )

Ziarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul:

GHEARA VREA SA DEA SI EL BANI LA FC ARGES | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii