Marți, 06 Decembrie 2005 - 06:51 AM Aleg.RO: RADET Bucuresti va trimite portareii la usa restantierilor

Publicat de: Maria MANOLIU

Gândul Regia de termoficare a Capitalei, RADET, va executa silit toti abonatii care au datorii mai mari de trei luni la plata facturilor de apa calda si caldura . Masura se va aplica dupa data de 5 ianuarie 2006. Pana atunci, asociatiile de proprietari sau locatari cu restante au obligatia sa mearga la RADET pentru a semna un angajament de cesionare a datoriilor catre regie. ?Din momentul în care asociatiile de proprietari ne cesioneaza datoriile, de recuperarea lor ne ocupam noi.  Dupa ce i-am pupat si pe frunte si pe bot, acum trecem la executarea silita. Vom apela la firme de avocatura specializate în recuperarea creantelor. Aceste demersuri reprezinta o implicare a Regiei pana la nivel de apartament si are ca scop evitarea întreruperii furnizarii caldurii catre cetatenii bun-platnici?, a declarat directorul general RADET, Virgil Ramba.
Pe langa cesionarea creantelor, administratorii de imobile mai au obligatia sa transmita si date despre restantieri. Dupa data de 5 ianuarie, acestia se vor trezi la usa cu avocati si executori judecatoresti care le vor da termene pana la care sa-si plateasca datoriile. In cazul în care aceste termene nu vor fi respectate, se va trece la executarea silita. ?Nu stiu sa va spun care sunt procedurile avocatesti. Toate cheltuielile legate de sechestru si apoi executarea silita vor fi suportate de restantieri. De obicei este vorba de oameni care nu-si achita facturile din rea-vointa. Sunt oameni cu jeep-uri la scara si venituri considerabile. Am avut un caz în care un rau- platnic si-a achitat într-o singura zi întrega restanta de 80 de milioane de lei. Cei mai buni platnici sunt pensionarii?, ne-a mai precizat Virgil Ramba. Pe langa cei care au si nu vor sa dea, mai exista si categoria celor care, oricat de mult s-ar stradui, n-au cu ce sa plateasca. Pentru ei exista doua solutii. Ori se debranseaza total de la apa calda si caldura, ori risca sa stea la mila primarilor de sector. ?Exista niste programe sociale la primarii prin care acestia pot fi ajutati, la propunerea asociatiilor de proprietari?, a mai spus Virgil Ramba. In cazul în care saracii sunt prea multi si primariile nu au bani, atunci acestia vor ramane fara locuinte. De cele mai multe ori cheltuielile legate de executarea silita depasesc cu mult valoarea restantelor si a penalitatilor aferente. Dupa ce apartamentul se scoate la licitatie, din banii obtinuti se opresc datoriile catre RADET, asociatia de proprietari, taxele si onorariile casei de avocatura si executorului judecatoresc. De regula, dupa ce se achita toate aceste dari proprietarului nu-i mai raman bani nici pentru a închiria o alta locuinta.

Datoriile bucurestenilor catre Regia de termoficare  sunt de 650 de miliarde de lei. In urma cu doua saptamani, angajatii RADET au trecut la debransari cu forta, lasand în frig opt asociatii de proprietari din cartierul Pantelimon. Ei trebuiau sa debranseze 100 de blocuri însa actiunea a fost stopata de viceprimarul Murgeanu pe motiv ca în imobile locuiau multe familii care erau la zi cu plata facturilor la energia termica.

Gândul

· Alte știri de la Maria MANOLIU

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

RADET Bucuresti va trimite portareii la usa restantierilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.5976619720459 seconds.