Miercuri, 30 Noiembrie 2005 - 07:16 PM Aleg.RO: Procedurile pentru incadrarea ca IMM se vor simplifica

Publicat de: Delia Budurca

adevarul Conform unui proiect legislativ care a trecut de Senat si urmeaza sa intre in Camera Deputatilor, IMM-urile vor beneficia de proceduri simplificate atat la inregistrare, cat si ulterior . Mai precis, proiectul de completare a legii IMM-rilor, initiat de senatorul conservator Silvia Ciornei, prevede, la incadrarea unei societati ca IMM, extinderea utilizarii declaratiei pe proprie raspundere privind cifra de afaceri anuala si activele totale, acestea regasindu-se in situatiile financiare anuale. Proiectul de lege introduce si un model unitar de declaratie pe proprie raspundere cu privire la calificarea ca IMM a intreprinderii respective, stabilind si institutiile responsabile pentru controlul declaratiilor. "Proiectul elimina doua documente, certificatul fiscal pentru a dovedi plafonul cifrei de afaceri realizate intr-un an, precum si un certificat care trebuia obtinut de la camerele de comert care privea actionariatul", ne-a declarat d-na Ciornei. Un aspect important si in favoarea intreprinzatorilor este preluarea reglementarilor europene privind incadrarea ca IMM in cazul in care pe o anumita perioada compania depaseste plafonul cifrei de afaceri sau al personalului incadrat. "O societate pierde calitatea de IMM numai daca doi ani consecutivi nu mai indeplineste conditiile-limita impuse pentru personal si cifra de afaceri", explica d-na Ciornei, ceea ce va da posibilitatea intreprinzatorilor din aceasta categorie sa beneficieze in continuare de facilitatile fiscale si ajutoarele de stat permise IMM-urilor.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Delia Budurca

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Procedurile pentru incadrarea ca IMM se vor simplifica
 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62659502029419 seconds.