Joi, 23 Noiembrie 2006 - 06:19 AM Aleg.RO: Deputatii au sters datoriile micilor producatori de bere

Publicat de: Ziarul Gandul

Gândul Datoriile fabricilor de bere care au o capacitate de productie mai mica de 200 .000 hl/an vor fi sterse. Ieri, plenul Camerei Deputatilor a adoptat in acest sens un proiect de lege initiat de catre deputatii PD Radu Catalin Dragus, Gratiela Iordache, Mircea Nan, deputatii PNL Cristian Mihai Adomnitei, Petru Movila si independentul Cristian Boureanu. Dezbaterile au fost destul de aprinse, mai multi parlamentari ai PNL, UDMR si PC opunandu-se adoptarii acestei initiative legislative. Liberalul Dan Radu Rusanu a spus ca nicaieri in lume nu se acorda ajutor doar unor societati, iar reprezentatul PC Romeo Hanganu a intrebat retoric cum de a ajuns industria berii "prioritatea numarul 1 in Romania". if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); "Acele societati ar primi un plocon din partea noastra", a adaugat Petru Lakatos. Cu toata impotrivirea acestora, propunerea a fost adoptata cu 123 de voturi "pentru", 77 "impotriva" si 16 abtineri, iar pe culoarele Camerei Deputatilor au aparut zvonuri ca in spatele actului normativ se afla deputatul PD Alexandru Mocanu, a carui sotie are legaturi cu una dintre fabricile de bere baneficiare de scutiri. Se pare ca sotia deputatului ocupa functia de inginer-sef la SC Bere si Malt Robema din Rosiorii de Vede. Conform anexei depuse la proiect, aceasta fabrica de bere are cele mai mari datorii la bugetul de stat, 28,701,555 lei, si, prin urmare, ar fi principalul baneficiar. Legea adoptata ieri de deputati seamana izbitor de mult cu o initiativa legislativa a lui Alexandru Mocanu, realizata in acelasi scop. Deputatul democrat a initiat, in primavara acestui an, un proiect de lege pentru scutirea fabricilor de bere de plata datoriilor la stat, dar, in urma dezvaluirilor din presa despre conexiunile pe care le are cu SC Bere si Malt Robema, a decis sa renunte la ea. Mocanu si-a retras initiativa la solicitarea conducerii PD.

Potrivit Ministerului de Finante, societatile comerciale din industria berii potentiale beneficiare ale prevederilor acestui proiect de lege sunt Bere Alutus Ramnicu Valcea cu 4,683,714 lei, Bere si Malt Robema Rosiorii de Vede, Bere Azuga cu 1,281,172 lei si IMPEX Pitesti cu 58,511 lei. Aceste sume reprezinta obligatiile de plata restante la bugetul de stat la data de 31decembrie 2004. (M.S.)

Gândul

· Alte știri de la Ziarul Gandul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Deputatii au sters datoriile micilor producatori de bere | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii